Jdi na obsah Jdi na menu
 


Školní akce

Příspěvky

Projekt "RECYKLOVÁNÍ" 2018

22. 6. 2018

V rámci projektu „Recyklovaní“, ve kterém je zapojena naše škola, jsme byli opět s žáky postaveni před nový úkol, který se jmenuje Objevte muzejní kousek, staňte se kurátorem sbírky. Zaměřili jsme se na domácí pomocníky, malé i velké, kteří jsou nedílnou součástí našich domácností. Více nás tentokrát zajímala historie – vznik, vývoj a podoba jednotlivých spotřebičů v minulosti. Vžili jsme se do role kurátorů sbírek technického muzea. Navrhli jsme výstavu, která ukazuje na šikovnost předků, kteří dokázali vymyslet a vytvořit přístroje, jež dodnes překvapují vzhledem, řemeslným zpracováním a technickými detaily. Výstavu, která ukazuje modely spotřebičů s jejich popisem, budeme pro veřejnost prezentovat na školní akademii, která se koná dne 26.6.2018. Tvůrci byli žáci pátých ročníků. Děti úkol bavil a přinesl jim poznání, že vše staré a nepotřebné nemusí nutně skončit na skládce. Na výběru a hledání starých spotřebičů s dětmi pracovali i jejich rodiče a prarodiče.

Mgr. Věra Burešová, Ph.D.

recyklo1.jpgrecyklo2.jpg

 

Poznávací zájezd: Krakow a koncentrační tábor Auschwitz, 2018

21. 6. 2018

kr.jpgVe dnech 19. - 20.6 jsme se zúčastnili poznávacího zájezdu do polského Krakowa, koncentračního tábora Auschwitz a solných dolů Vělička. Naši cestu jsme začali v solných dolech Vělička, kde jsme pod povrchem země viděli krásné výtvory ze soli a dozvěděli jsme se mnoho zajímavého o historii těchto dolů.  V Krakowě jsme navštívili významné památky, které zahrnovaly i univerzitu, na které studovala Marie Curie Sklodowská. Druhý den po přespání v hostelu, který byl nad očekávání příjemně zařízen, jsme se vypravili pár kilometrů za město Krakow do tábora Auschwitz a Birkenau. Návštěva tohoto smutného místa byla poučná a my si teď můžeme představit hrůzy, které museli lidé za 2. světové války prožívat. Celé dva dny nás provázel velice příjemný průvodce Robert, který nám zlepšil celý výlet svými bohatými znalostmi a historkami z míst, po kterých jsme se pohybovali. Celý zájezd nám zpříjemňovalo i počasí, bylo slunečno a teplo. Na zpáteční cestu jsme do autobusu nastupovali plni dojmů. Nakonec bychom ještě chtěli poděkovat celé posádce autobusu, průvodcům a také učitelkám, kteří tento zájezd zprostředkovali a obohatili nás novými znalostmi a zážitky.

žáci 9.tř.

 

"Mlýn na čerty" divadlo pro děti z Mš, 2018

15. 6. 2018

Naši školu navštívila dne 14. června velmi milá návštěva. Zavítaly k nám děti z mateřské školy. Žáci z dramatického kroužku s p. uč. Kovaříkovou jim zahráli na školní zahradě v pergole pohádku "Mlýn na čerty". Jenom díky dětem se kašpárkovi podařilo osvobodit mlýn od čertů a mlynáře s Kalupinkou zbavit koktání. Nakonec si pro radost některé děti společně s účinkujícími zatancovali, že všechno dobře dopadlo. A čerti? Ti se vrátili zpět do pekla se slibem, že se již nikdy do mlýna nevrátí.
Pohádka byla povedená a děti moc šikovné.

JSch

 

školní výlet 3.A a 3.B - 2018

14. 6. 2018

skritek.jpgDne 5.6.2018 jsme jeli na školní výlet. Jeli jsme do Chlumečku u Křemže, kde jsme se dozvěděli o vlně, jak se vlna čistí a jak se stříhají ovečky, kdy se stříhají. Nejprve jsme šli s paní do lesa po stopách skřítků. Pak jsme došli na lesní mýtinu a tam byla skřítkovská vesnice. Viděli jsme domečky a také jsme si nějaké mohli postavit. Naposledy jsme si šli vyrobit žábu z vlny. Potom jsme se rozloučili a odjeli jsme zpět do školy. Výlet byl velice krásný a pěkný. výkresy žáků 3.A, co napsali žáci 3.B

žák 3.A

 

školní výlet 7.B: JumpPark Praha

22. 5. 2018

 Ve středu 16.5.2018 se třída 7.B vydala do pražského JumpParku. Ráno v osm hodin jsme se vydali na naší šílenou cestu do předaleké Prahy. Když jsme dorazili, zrovna nám pršelo. Přesně v jedenáct hodin jsme se vrhli na trampolíny. Hráli jsme vybíjenou, skákali do molitanové jámy, lezli po stěnách a přeskakovali bedny. Podle mě nejlepší byla molitanová jáma. Po dvou hodinách nepřetržitelného skákáni jsme se šli převléct. Na zpáteční cestě jsme se zastavili v Mc Donaldu. Cesta zpět byla opravdu zábavná a pokoušet se usnout bylo opravdu zbytečné. Zpět ke škole jsme se vrátili okolo čtvrté hodiny. A tak skončil náš šíleně krásný výlet. Já jsem si to moc užila a jela bych klidně znovu.

žákyně 7.B

 

4.B v Písecké Sladovně

23. 4. 2018

18. 4. 2018 jsme jeli na výlet do Písecké Sladovny. Užili jsme si dva zábavné i naučné programy. První se nazýval Hnízdo ilustrace, kde jsme si mohli napsat i svůj vlastní příběh. Druhý program se týkal mravenců. Po úvodu do jejich života jsme se na chvíli mravenci stali a pořádně jsme si to užili. Měli jsme i vlastní velké mraveniště.

Na ploše téměř 500 metrů čtverečních nás čekalo dobrodružství v podobě rozsáhlého dřevěného mraveniště, ve kterém jsme zažili a vyzkoušeli život mravenců ve vlastním prostředí. Mezi aktivitami bylo přenášení vajec, setkání s královnou, prolézání tunelů či sjíždění skluzavek, děti samy přidaly ruku k dílu a mraveniště vlastními silami dobudovaly. Areál Mraveniště je vytvořen z přírodních materiálů, které tvůrci získali z recyklovaných dřevěných palet. Tématem výstavy je vztah k přírodě: děti si lépe představí jak skutečné mraveniště funguje, navíc ve formě hry a zábavy.

Projekt Mraveniště vytvořil Vladimír Větrovský z organizace Hřiště pod květinou, které v České republice instaluje originální a tématická dětská hřiště. Expozici doplňuje multimediální obsah autora Matyáše Trnky, vnuka slavného ilustrátora Jiřího Trnky. Každý návštěvník Mraveniště od přítomných lektorů obdrží vlastní mravenčí tykadla a další výbavu, nutnou k převtělení se do kůže skutečného mravence.

Bc. Marcela Benešová

pisek.jpg

 

3.A a 3.B v planetáriu

10. 4. 2018

Dne 4.4.2018 jsme jeli se školou do Planetária v Českých Budějovicích. Tam nám paní průvodkyně vyprávěla o vesmíru, proč se mění den a noc a proč se střídá roční období. Mě se nejvíce líbilo, když jsme všichni šli do kopule. Tam byl velký dalekohled a otevřená střecha, kterou jsme se mohli dívat ven na sluníčko, které bylo schované za mraky. Moc mě překvapilo, když se kopule začala točit a my viděli do všech stran. Pak nám paní učitelka dovolila koupit si nějaký suvenýr. Než jsme se vrátili do autobusu, tak jsme snědli svačinu. Výlet byl poučný a moc nás všechny bavil.  práce žáků 3.A a práce žáků 3.B, výkresy

žákyně 3.A

 

4.A a 4.B v hopsáriu v Českých Budějovicích

22. 2. 2018

Ve středu 7.2. 2018 jsme jeli se třídou 4.B do Hopsária. Ráno na nás čekal před školou autobus. Miluji cesty autobusem, protože si můžeme povídat s kamarády. Jely jsme dvě třídy. Když jsme vkročili dovnitř, všichni jsme ucítili ten pocit napětí, radosti i zvědavosti. Ještě před tím, než jsme se vrhli na spoustu atrakcí, jsme se učili dopravní výchovu. Ta byla také moc fajn. Nejvíc mě však bavila atrakce "žralok". V Hopsáriu jsme si to moc a moc užili. Byl to prima den.

žákyně 4.A

 

Cesta kolem světa - Cassiopeia, 5.A a 5.B

12. 2. 2018

Žáci pátých tříd se ocitli na cestě kolem světa ve stejnojmenném programu výchovně vzdělávacího centra, které na objednání přijelo i k nám do školy. Žáci poznávali život na různých kontinentech (přírodu, živočichy, zvyky, jídlo... atd.). Zkusili si např. indiánský tanec, jíst sušené ovoce hůlkami a pod.

Mgr. Lenka Kovaříková

 

Techmania Plzeň 2018

7. 2. 2018

Dne 7. února jely šesté třídy a někteří žáci ze sedmých a pátých tříd do Plzně na Techmanii. Na začátku jsme se zúčastnili programu o kapalném dusíku. Dozvěděli jsme se, že kapalný dusík je se svojí teplotou -196 °C ideálním médiem k provádění řady zajímavých experimentů. Pomocí něj je například možné proměnit zeleninu v kus ledu nebo zmrazit balónek tak, že bude křehký jako sklo. Odvážní účastníci show si mohou vyzkoušet kapalný dusík doslova na vlastní kůži. Všechny tyto pokusy završil mohutný výbuch PET lahve.
Mimo jiné si děti zařádily v expozici Mathatlon. Spojení matematiky se sportem, které expozice mathatlon nabízí je ideální cestou k opakování základních matematických operací a principů. Případně může sloužit i jako přiblížení a zasvěcení do matematiky v praxi. V neposlední řadě si žáci mohou zasoutěžit formou dvanáctiboje a projevit tak míru své sportovní zručnosti v kombinaci se schopností řešit základní matematické problémy.
Někteří žáci navštívili i expozici Vesmír. V této expozici sedmadvacet interaktivních exponátů srozumitelnou formou představuje řadu fyzikálních a astrofyzikálních jevů a fenoménů. Na 920 m2  jsou prezentována témata, jako je hmotnost/tíha na planetách, sluneční soustava, Keplerovy zákony, tornáda, vulkanická činnost, fáze Měsíce, složení Země či složení Slunce.

JSch