Jdi na obsah Jdi na menu
 


Soutěže

Příspěvky

Soutěž pišqworky 2018

15. 10. 2018

Tým žáků z osmičky jede dne 16.11.2018 reprezentovat do Č. B. naši školu v pišqworkách.
Soutěž pišqworky je jedním z projektů spolku Student Cyber Games, který již od roku 2003 propojuje školu se zábavou pomocí studentských soutěží.
Tomu také napovídá motto spolku, které zní „Hra školou“ a SCG se jím řídí při organizování svých akcí.
Pravidla jsou jednoduchá a vyhrát může každý, kdo ukáže schopnost pracovat v týmu a logicky myslet.
Hlavním cílem projektu pišqworky je vzbudit v mladých lidech zdravé sebevědomí a podpořit jejich soutěživost, logické uvažování i trpělivost.
SCG je organizace plná mladých lidí, převážně studentů středních a vysokých škol. Na projektu pišqworky jich pracuje přibližně padesát.

JSch

pis.jpg

 

Pohár rozhlasu 2018 - kategorie IV.

16. 5. 2018

Tak jako každý rok, i letos se zástupci nejstarších ročníků naší školy vypravili na okresní kolo atletického závodu Pohár rozhlasu. Tento rok se akce konala dne 11. května v prostorách atletického stadionu SK Čtyři dvory v Českých Budějovicích. Naši školu reprezentovali žáci osmé a deváté třídy, které doplnili také tři chlapci ze sedmých tříd.

Tato soutěž nehledí na výkony jednotlivých sportovců, ale celkové bodové hodnocení daného družstva. Každý žák může soutěžit maximálně ve dvou disciplínách plus ve štafetě. Štafetami chlapců byl letošní ročník zahájen. To navodilo tu správnou atmosféru. Ševětínská děvčata ukázala týmového ducha a chlapce podporovala hlasitým fanděním, což je vyburcovalo k velmi pěkným výkonům. Spolu se štafetami zahajoval závod v dívčí kategorii skok daleký, ve kterém jsme měli hned tři želízka v ohni. Každé z děvčat mělo celkem čtyři pokusy, z nichž vzešly velmi slušné výsledky. Na chlapecké štafety volně navazoval vrh koulí, kde mělo naše družstvo dva reprezentanty, ti podávali také velmi pěkné výkony. Závod pokračoval štafetami děvčat a skokem vysokým v chlapecké kategorii. I dívčí kvartet ve štafetě ukázal, že do výkonu umí dát opravdu vše. Ve skoku vysokém se chlapci drželi velmi dlouho v soutěžním poli a odolávali postupnému navyšování laťky o čtyřcentimetrové úseky. Nejlépe z našich se vyšvihl žák 9. třídy, který se výkonem 147 cm dostal na krásné 14. místo ze čtyřicetipěti soutěžících. Také děvčata se s vrhem koulí popasovala obstojně, což družstvu přidalo mnohé body k dobru. Jako další následoval sprinterský závod na 60 metrů dívek souběžně se skokem dalekým chlapců. V obou těchto disciplínách naši zástupci neohroženě bojovali a získali další skvělá umístění. Naše nejlepší sprinterka, žákyně 8. třídy, si doběhla pro 15. místo a za sebou nechala dalších dvacetšest závodnic. Děvčata poté překonávala stále se zvyšující laťku na skoku vysokém a na oválu zatím chlapci sprintovali na vzdálenost 60 metrů. Sprinter z 9. třídy si doběhl pro 18. místo a pouhou setinu sekundy a tudíž o jedinou příčku za sebou nechal spolužáka z 8. ročníku. To byly v konkurenci padesáti závodníků opět skvělé výkony. Na závěr už zbývaly pouze hromadné běžecké disciplíny 800 metrů děvčat a 1500 metrů chlapců. Zde se opět ukázala soudržnost celé naší výpravy, když se zbývající děti seběhly k běžecké dráze povzbuzovat své kamarády. Děvčata i chlapci v tomto závěrečném běhu opět předvedli bravurní výkony. Zde musím znovu vyzdvihnout našeho běžce z 9. ročníku, který se ve svém rozběhu postupně probojoval až na druhou příčku a v celkovém žebříčku skončil pátý. V celkovém umístění nakonec děvčata brala 14. příčku z patnácti družstev a chlapci pro sebe urvali krásné 11. místo v konkurenci šestnácti dalších.

Tímto bych chtěla všem závodníkům zastupujícím naši školu velmi poděkovat za vzornou reprezentaci a pogratulovat jim za skvělé výkony. Nezúčastněnému čtenáři by se možná mohlo zdát, že naše výsledky nejsou nikterak oslňující, opak je však pravdou. Pohár rozhlasu je závod s dlouholetou tradicí a obrovskou konkurencí. Už jen to, že naše děti měly odvahu postavit se na start, je úctyhodné. Umístění v první polovině startovního pole si zaslouží smeknout klobouk.

Mgr. Michaela Hašová

 

Pohár rozhlasu kategorie mladší žáci

16. 5. 2018

Další sportovní akcí, které jsme se tento rok zúčastnili, byla soutěž nejlepších atletů „O pohár rozhlasu“. Kategorie mladší žáci (6. a 7. třída) se konala 9. května na atletickém stadiónu SK Čtyři Dvory. Závodilo se v pěti hlavních disciplínách (hod kriketovým míčkem, skok do výšky, skok do dálky, sprint na 60 metrů a běh na 800/1000 metrů) a štafetovém běhu. Kromě štafety se započítávaly vždy dva nejlepší výkony v dané disciplíně do pořadí týmů. Bohužel kategorie byly vypsány tento rok trochu nešťastně, kdy ze 7. třídy nemohli závodit žáci ročníkového narození 2004. Zejména pro menší školy, které nedisponují takovým počtem žáků, to bylo velké oslabení. Nakonec jsme dali dohromady tým osmi kluků a sedmi holek.

Sraz jsme měli tradičně v 6:30 na náměstí.Odtud jsme vyjeli linkovým autobusem prožít krásný sportovní den. Po příjezdu na atletický stadion se řešily především organizační věci a nastala celá řada zmatků. Pár škol si nepřečetlo vyloučení ročníku 2004 a jejich žáci, kteří s nimi přijeli ve špatný den, nakonec soutěžili mimo pořadí. Začátek závodu byl tedy zpožděn o nějakých 30 minut. Po rychlém rozcvičení, přišla na řadu štafeta. Kluci doběhli ve svém rozběhu na druhém místě ze čtyř. Holčičí štafeta, která spoléhala především na svoji sehranost předávek, odstartovala výborně a až do cílové rovinky vedla. Nakonec skončila stejně jako kluci ve svém rozběhu na druhém místě.

Po štafetách nastal rychlý sled dalších disciplín. V té době by pan učitel (trenér) potřeboval minimálně svého dvojníka, aby stíhal koučovat, motivovat a podporovat své svěřence. Naštěstí v každé disciplíně startovali za školu vždy 2-3 atleti (byl dostatek času, než se dostala na všechny řada), přitom první dva výkony se počítali do celkového výsledku. Zde jsme doplatili na menší počet žáků a nemohli do každé disciplíny nasadit plný počet tří závodníků (každý žák mohl nastoupit maximálně do dvou disciplín + štafety). Takto probíhaly jednotlivé disciplíny až do 13:30. Vůbec tou poslední disciplínou byl zabijácký běh na 600m (dívky) a 1000 metrů (kluci). Zde jsem opravdu své svěřence litoval, neboť teplota se blížila tropům. Nicméně pro dobrý výkon bylo potřeba žáky nelitovat, ale pořádně je nabudit. Jako první se na svoji nekonečnou pouť (1000m) vydali kluci. Výmluvy typu, že se jim po 2,5 kolech na atletickém oválu zatočí hlava, jsem nebral v potaz, a tak bych chtěl pochválit zejména žáka 6. B, který se nechal strhnout atmosférou a oproti školním výkonům se zlepšil téměř o třicet vteřin! Sportovní den zakončily dívky v běhu na 600m a i zde docházelo k výborným výkonům, jelikož soutěž skončila zhruba s půl hodinovým zpožděním, nečekali jsme na výsledky a pádili na autobus.

Z elektronických výsledků jsme se dozvěděli, že kluci skončili v pořadí týmů na 10. místě z dvanácti a dívky na 11. ze čtrnácti. I tak jsem byl s celkovým výkonem a přístupem žáků velmi spokojen, neboť jsme patřili k nejmenším školám, které se závodu zúčastnily (některé školy měly v ročníku až 4 třídy). Vedle pořadí týmů se sčítaly i výkony jednotlivců. Zde nejlépe naši školu reprezentoval žák 7. A, který vedle florbalu prokázal svoji šikovnost i v atletice a skončil na 7. místě ze 100 závodníků!!! V dívkách se nejlépe umístila žákyně 6. B, která obsadila 17. místo ze 112 závodnic. Za zmínku ještě stojí, že náš tým patřil na závodech k nejmladším, kdy pouze dva studenti z patnácti jsou žáky 7. třídy. Většina týmu tak bude moci využít své zkušenosti v této kategorii i v dalším roce.

Opět za rok! Silnější, moudřejší a hladovější po úspěchu. Sportu zdar!

Mgr. Jan Duspiva

 

McDonald´s Cup 2018

10. 5. 2018

 Jak již bývá tradicí i tento rok se naše škola zúčastnila fotbalového turnaje nejmladších žáků McDonald cupu. Hrálo se 3. května v areálu Vysoké školy Na Sádkách, kde pořadatelé připravili 4 hrací plochy. Naši školu reprezentovali žáci 1. až 4. třídy.

Náš tým byl vylosován mezi týmy ZŠ Máj, ZŠ Žimutice a ZŠ O. Nedbala. V prvním utkání jsme nastoupili proti ZŠ O. Nedbala a vstup to byl přímo hororový. Během prvních 10 minut jsme dostali tři laciné góly a kluci působili jako by na hřišti ještě spali. Po poločase se naše hra zlepšila o 100%. Začali jsme mnohem více bojovat, vyhrávali jsme osobní souboje a díky tomu jsme dvě minuty před koncem srovnali na 3:3. Bohužel z následného rozehrání se nepodařilo naší obraně uhlídat útočníka s číslem 10, který vsítil svoji druhou branku a zápas rozhodl v náš neprospěch 4:3.

Do dalšího utkání proti týmu ZŠ Máj jsme nastoupili s odlišným rozestavením (3:2:2). Od prvních minut jsme soupeře dostávali pod obrovský tlak. První poločas skončil 3:0 pro naše mladíky. V druhém jsme přidali ještě dvě branky a zápas skončil 5:0. V posledním zápase jsme se radovali z vítězství 3:0 proti ZŠ Žimutice. Postupový klíč byl však neúprosný. Do semifinále postupoval vždy pouze vítěz skupiny a tím byla v naší skupině škola ZŠ O. Nedbala. Se skóre 12:3 jsme se umístili na druhém místě ve skupině a byli jsme vůbec nejlepším týmem na druhém místě ve skupině.

Tímto by pro nás za normálních okolností turnaj končil, ale na poli manažerském došlo k domluvě mezi naší školou a ZŠ J. Baara, který taktéž skončil na druhém místě ve skupině. V duchu přátelské atmosféry náš tým potvrdil vzrůstající formu a soupeře porazil 4:1.

Z celkového počtu 16 škol jsme skončili na krásném 5. místě. Zejména bych chtěl pochválit žáka 4. třídy, který patřil k nejlepším na turnaji a byl výborným leaderem a příkladem správného sportovce pro mladší spoluhráče. Velice se mi líbilo, že i hráči, kteří nebyli v základu, své spoluhráče mohutně povzbuzovali a tvořili kompaktní tým. Kluci si turnaj náramně užili. Od pořadatelů dostali reklamní předměty v podobě magnetů a náramků, od trenéra (učitele) potom sladkou odměnu v podobě zmrzliny (ledové tříště). Po skončení jsme vyrazili směr IGY. Zde jsme doplnili spálené kalorie a s plnými bříšky a krásným pocitem ze sportovního výkonu odjeli směr Ševětín.
Sláva vítězům, čest poraženým!

Mgr. Jan Duspiva

 

Sportovní akce – Malá kopaná ČB

2. 5. 2018

Dne 24. 4. 2018 jsme se zúčastnili turnaje malé kopané v Českých Budějovicích.
Naši školu reprezentovali žáci 7. až 9. třídy. Ve skupinové fázi jsme byli vylosováni mezi týmy Strýčic a Trhových Svinů. Druzí jmenovaní se na turnaj nedostavili (zřejmě ze strachu z našich borců). Na poslední chvíli se přihlásil tým L. Kuby z ČB, který zastoupil místo Trhových Svinů. V prvním zápase jsme se utkali s týmem Strýčic, který jsme přehráli ofenzivním pojetím hry 2:0. V zápase o všechno jsme sehráli nervy drásající utkání proti ZŠ L. Kuby. Po nádherné dalekonosné střele žáka 7.B jsme se ujali vedení 1:0. V dalším průběhu utkání jsme hrozili z rychlých „brejků“, kterým chyběla přesná přihrávka a lepší zakončení. Tři minuty před koncem přišel šok, když se nepodařilo odkopnout lehký míč a soupeř s notnou dávkou štěstí vyrovnal. Těsně před koncem utkání měli žáci L. Kuby rozhodnutí na svých kopačkách, ale výborným zákrokem nás podržel brankář (9. třída). Zápas skončil remízou 1:1 a se čtyřmi body jsme čekali, jak dopadne poslední střetnutí skupiny. V tom zvítězili žáci L. Kuby 2:1 a tento výsledek nám zaručil o pouhý jeden gól prvenství ve skupině. V semifinále jsme narazili na ZŠ Grünwaldova, která si ve skupině počínala suverénně (8:0, 5:0). V tomto utkání jsme se soustředili především na obranu. Tým ZŠ Grünwaldova disponoval řadou hráčů z Dynama ČB a podle toho se odvíjela i taktika na rychlé protiútoky. Po celou dobu utkání jsme byli důstojným soupeřem. Soupeř rozhodl utkání jednou povedenou akcí a zápas tak skončil 1:0. V zápase o třetí místo jsme vyzvali žáky ze ZŠ Pohůrecká, kteří stejně jako my prohráli v semifinále s favoritem ze ZŠ Máj I. (fotbalová akademie Jihočeského kraje) 4:1. Bohužel ani tento zápas se nám nepodařilo vsítit branku, zápas skončil 0:2. Z celkového počtu 12 účastníků jsme se umístili na krásném 4. místě. Před námi skončili na stupních vítězů pouze školy z Českých Budějovic. Pro některé hráče to byl zřejmě jejich poslední fotbalový turnaj za ZŠ Ševětín a pevně věřím, že dobré jméno naší školy budou reprezentovat i nadále.
Sportu zdar!

Mgr. Jan Duspiva

 

Pythagoriáda 2018

9. 4. 2018

Pythagoriáda patří mezi oblíbené matematické soutěže. Je určena všem žákům 5., 6., 7.a 8. ročníků základních škol a jim odpovídajících ročníků víceletých gymnázií, kteří mají zájem o matematiku. Cílem Pythagoriády je zvýšit zájem o matematiku u co nejširšího počtu žáků. Úlohy této soutěže vycházejí ze znalostí matematiky odpovídajících ročníků ZŠ a víceletých gymnázií, zúčastnit se této soutěže může každý žák příslušného ročníku - není tedy nutné být matematickým talentem. Příklady rozvíjí mj. prostorovou představivost či logické uvažování. Soutěž má dvě kola školní a okresní. Úlohy pro jednotlivá kola jsou zpracovány autorským kolektivem tvořeným pedagogy ze ZŠ a víceletých gymnázií. Úlohy prochází recenzí učitelů matematiky a pedagogickou recenzí. Obsah úloh nepřesahuje výstupy z RVP.

V naší škole soutěžilo celkem 79 žáků 5. - 8. tříd.
Nejlepší výsledky měla třída 5.A.

JSch

 

Matematický klokan 2018

23. 3. 2018

Dne 19. března 2018 se na naší škole konala soutěž MATEMATICKÝ KLOKAN. Soutěže se zúčastnili žáci 2. - 9. ročníků. Matematický klokan je matematická soutěž původem z Austrálie, která se v současnosti organizuje ve více než třiceti zemích světa včetně České republiky.
Hodnovení: Celkem je možno získat 120 bodů (u cvrčka jen 90). Úlohy jsou rozděleny do třech kategorií po 8 příkladech. V první části jsou příklady za 3 body, v druhé za 4 a v třetí za 5 bodů. Za nesprávnou odpověď se strhává 1 bod. Na začátku má soutěžící přidělených 24 bodů (u cvrčka 18 bodů), takže se nemůže dostat do mínusu. Vyhodnocení (a tvorba výsledkových listin) probíhá jak na úrovni jednotlivých škol, tak v okresu, kraji a na celorepublikové úrovni.
Počet soutěžících a maximální počty bodů na naší škole v jednotlivých kategoriích:
(2. - 3. třída) 65 soutěžících - Cvrček : 84 bodů
(4. - 5. třída) 77 soutěžících - Klokánek: 100 bodů
(6. - 7. třída) 34 soutěžících - Benjamín: 94 bodů
(8. a 9. třída) 23 soutěžících - Kadet: 90 bodů

JSch

 

Mladý módní návrhář 2018

27. 2. 2018

V rámci výtvarné výchovy se naši žáci zúčastnili celostátní soutěže Mladý módní návrhář 2018.
Žákyně ze 4.A a žák z 6.B zaujmuli ve svých kategoriích PRVNÍ MÍSTO.
Další žákyni ze 6.B bylo uděleno zvláštní ocenění.
GRATULUJEME!

Mgr. Hana Faloutová

 

Okresní kolo olympiády ze zeměpisu 2018

27. 2. 2018

Dne 20.2.2018 se naši žáci zúčastnili okresního kola olympiády ze zeměpisu.
V jednotlivých kategoriích soutěžili jak žáci základních škol, tak žáci víceletých gymnázií.
V kategorii A se z celkového počtu 17 žáků umístil na 14. místě žák ze 7.A.
V kategorii B se z celkového počtu 21 žáků umístil na 19. místě žák z 8.tř.
V kategorii C se z celkového počtu 21 žáků umístil na 7. místě žák z 9.tř.  

Mgr. Hana Faloutová