Jdi na obsah Jdi na menu
 


Školní akce

Příspěvky

Přednáška plukovníka Mgr. Josefa Lottese

26. 9. 2018

Dnes se pro žáky 6. - 9. ročníku v kině Ševětín konala přednáška na téma šikana, kyberšikana a kriminalita mladistvých. Přednášejícím byl plukovník Mgr. Josef LOTTES z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Plukovník Lottes je policistou již od roku 1973 a celý svůj život zasvětil boji proti zločinu. Dvacet pět let pracoval na oddělení vražd a během jeho působení na uvedeném oddělní se útvar dostal ke světové špičce z pohledu objasněnosti násilné trestné činnosti. Podílel se na vyšetřování řady známých zločinů jako například případ Spartakiádního vraha, Orlické vraždy, Vinohradský řezník apod. Je to vynikající policista, stratég, psycholog a hlavně obrovský profesionál.

Tento špičkový elitní policista byl uveden v roce 2016 do policejní síně slávy za svůj celoživotní boj proti zločinu. Zajímavostí je i to, že pracuje jako odborný poradce při natáčení seriálů TV Prima Temný kraj a VIP vraždy.

Celá jeho přednáška, která byla zaměřena na kriminalitu a zejména kyberšikanu mladistvých, byla doplněna zajímavými příběhy z praxe.

 

Program POZNÁVÁME EVROPSKOU UNII - pro 4. ročník

26. 9. 2018

Eurocentrum České Budějovice nabízí v průběhu celého školního roku bezplatné přednášky o Evropské unii pro žáky základních a studenty středních škol Jihočeského kraje. Této nabídky jsme využili pro žáky 4. ročníku a vybrali jsme program s názvem: Poznáváme Evropskou unii.

a.jpeg

b.jpeg

 

Tvoření ve 4.B

25. 9. 2018

musle.jpeg

obr.jpg

 

Exkurze do Vídně dne 18.9. 2018

24. 9. 2018

pohledy-na-viden.jpgDne 18.9. 2018 jsme se vydali na exkurzi do Vídně, kterou jsme tentokrát zaměřili přírodopisně a výtvarně. Zúčastnili se žáci – zájemci ze 6.- 9. tříd. Starala se o nás paní prvůdkyně, která nám zpříjemňovala velkou část naší dlouhé cesty poutavým povídáním o Rakousku, Vídni i o místech, která jsme si přáli navštívit. První zastávka byla v samém centru Vídně, kde jsme vystoupili z autobusu a vydali se směrem na Mariahilfer Strasse. Zde se nachází Haus des Meeres (Dům moře), který byl vybudován v budově bývalé protiletadlové věže. Betonové budovy z 2.světové války měly být původně zbořeny, ale to se nepodařilo. Hledalo se další jejich využití a jedna z těchto věží se dočkala velkolepé proměny v obří rakouské akvárium. Mohli jsme tak vidět tropické ryby a živočichy, žraloky, piraně, korály, mušle, mořské želvy, mořské koníky, řasy, sasanky, různobarevné rybky, terária s jedovatými hady, ještěrkami a ještěry, sklípkany a dalšími druhy.

V pavilonu tropů nás nejvíce zaujaly volně pobíhající opičky a létající ptáci. Postupně jsme vystoupali až do 10. patra, v posledním 11. patře jsme se kochali nádhernými výhledy na Vídeň z prosklené střešní terasy.

V akváriu jsme strávili asi 2 hodiny a pak jsme popojeli naším autobusem k dalšímu cíli naší exkurze, k Muzeu Hundertwasser. Friedensreich Hundertwasser, vlastním jménem Friedrich Stowasser, rakouský mnohostranný umělec, architekt, grafik a malíř, žil ve 20.století. Miloval Vídeň a Nový Zéland, který se stal jeho druhým domovem. Jeho obrazy jsou svérázné, pestré, plné spirál a přírodních tvarů.

Prohlédli jsme si výstavu jeho obrazů a výtvarného umění. Hodně nás zaujaly makety jeho staveb. Z muzea jsme pokračovali prohlídkou jeho slavného bytového domu, koupili upomínkové předměty, nějaké občerstvení a rozjeli se zpět domů.

Z celého dne nás nejvíce zaujal svět přírody, ale líbila se nám i tvorba umělce Hundertwassera. Upoutala nás hlavně barevnost, pestrost, všude přítomný pohyb, způsob ztvárnění i kombinace materiálů.

Mgr. Hana Faloutová

 

Sportovní liga ZŠ

23. 9. 2018

Ve školním roce 2018/2019 se ševětínská škola zapojí do mnoha pro nás nových sportovních akcí. Po již zmíněném Sazka Olympijském víceboji se naskýtá možnost účasti ve Sportovní lize základních škol – O pohár ministra školství. V této soutěži žáků základních škol mají děti možnost utkat se v sedmi sportovních disciplínách, konkrétně v atletice, minifotbalu, florbalu, basketbalu, volejbalu, házené a plavání. Každá škola se může rozhodnout, zda utvoří družstva pro všechny sporty, nebo si vybere jen některé. Žákovské týmy mají možnost vypracovat se ze školního kola přes okresní a krajské až do republikového finále. V tom se střetne pět vítězů kvalifikačních kol a družstvo pořadatele.
Věřím, že navážeme na předchozí úspěšnou účast v atletické soutěži O pohár rozhlasu, která je součástí Sportovní ligy ZŠ a zabojujeme i v ostatních disciplínách.

Mgr. Michaela Hašová

 

Sazka Olympijský víceboj 2018

16. 9. 2018

S novým školním rokem se naše škola zapojuje do nových projektů.
Jedním takovým je Sazka Olympijský víceboj. Ten sdružuje školy napříč celou republikou a má za úkol přivést děti ke sportu hravou formou. Ti nejúspěšnější žáci druhého stupně základních škol postupují do okresních a dále krajských kol. Vítězové z jednotlivých krajů se pak utkají ve velkém republikovém finále.
Pro děti z prvního stupně je určen Olympijský diplom. Díky němu děti mohou porovnat své dovednosti s vrstevníky a dozvědět se, jaký sport je pro ně ten vhodný.
Všechny školy mají možnost zúčastnit se slosování o trénink s olympionikem a další hodnotné ceny.

Mgr. Michaela Hašová

 

Turnaj o pohár starosty města Týn nad Vltavou, 2018

28. 6. 2018

Poslední červnový týden se naše škola zúčastnila tradičního turnaje ve florbale „O pohár starosty města Týn nad Vltavou“.
Sport s děravým míčkem, který má kořeny ve Skandinávii, si naši žáci velice oblíbili a dosahují v něm výborné úrovně. I proto jsme před turnajem byli pasováni do role favorita. Vedle Zš a Mš Ševětín přijely do krásné sportovní haly také školy z Dřítně, Malé Strany (Týn nad Vltavou) a Chrášťan. Hrálo se skupinovým systémem každý s každým. Za vítězství se do tabulky udělovaly tři body, za remízu bod jeden. Pořadatelé ze Zš Malá Strana vypsali pro tento rok tři kategorie (mladší žáci, starší žáci, dívky). Naše škola startovala pouze v chlapecké části turnaje, ale pro další rok se počítá i se stále se zlepšujícím týmem dívek. (Napínavý popis utkání si přečtete po rozkliknutí: CELÝ PŘÍSPĚVEK.)
Zhodnocení:
Starší žáci: 1. místo
Mladší žáci: 1. místo

Mgr. Jan Duspiva

 

Projekt "RECYKLOVÁNÍ" 2018

22. 6. 2018

V rámci projektu „Recyklovaní“, ve kterém je zapojena naše škola, jsme byli opět s žáky postaveni před nový úkol, který se jmenuje Objevte muzejní kousek, staňte se kurátorem sbírky. Zaměřili jsme se na domácí pomocníky, malé i velké, kteří jsou nedílnou součástí našich domácností. Více nás tentokrát zajímala historie – vznik, vývoj a podoba jednotlivých spotřebičů v minulosti. Vžili jsme se do role kurátorů sbírek technického muzea. Navrhli jsme výstavu, která ukazuje na šikovnost předků, kteří dokázali vymyslet a vytvořit přístroje, jež dodnes překvapují vzhledem, řemeslným zpracováním a technickými detaily. Výstavu, která ukazuje modely spotřebičů s jejich popisem, budeme pro veřejnost prezentovat na školní akademii, která se koná dne 26.6.2018. Tvůrci byli žáci pátých ročníků. Děti úkol bavil a přinesl jim poznání, že vše staré a nepotřebné nemusí nutně skončit na skládce. Na výběru a hledání starých spotřebičů s dětmi pracovali i jejich rodiče a prarodiče.

Mgr. Věra Burešová, Ph.D.

recyklo1.jpgrecyklo2.jpg

 

Poznávací zájezd: Krakow a koncentrační tábor Auschwitz, 2018

21. 6. 2018

kr.jpgVe dnech 19. - 20.6 jsme se zúčastnili poznávacího zájezdu do polského Krakowa, koncentračního tábora Auschwitz a solných dolů Vělička. Naši cestu jsme začali v solných dolech Vělička, kde jsme pod povrchem země viděli krásné výtvory ze soli a dozvěděli jsme se mnoho zajímavého o historii těchto dolů.  V Krakowě jsme navštívili významné památky, které zahrnovaly i univerzitu, na které studovala Marie Curie Sklodowská. Druhý den po přespání v hostelu, který byl nad očekávání příjemně zařízen, jsme se vypravili pár kilometrů za město Krakow do tábora Auschwitz a Birkenau. Návštěva tohoto smutného místa byla poučná a my si teď můžeme představit hrůzy, které museli lidé za 2. světové války prožívat. Celé dva dny nás provázel velice příjemný průvodce Robert, který nám zlepšil celý výlet svými bohatými znalostmi a historkami z míst, po kterých jsme se pohybovali. Celý zájezd nám zpříjemňovalo i počasí, bylo slunečno a teplo. Na zpáteční cestu jsme do autobusu nastupovali plni dojmů. Nakonec bychom ještě chtěli poděkovat celé posádce autobusu, průvodcům a také učitelkám, kteří tento zájezd zprostředkovali a obohatili nás novými znalostmi a zážitky.

žáci 9.tř.

 

"Mlýn na čerty" divadlo pro děti z Mš, 2018

15. 6. 2018

Naši školu navštívila dne 14. června velmi milá návštěva. Zavítaly k nám děti z mateřské školy. Žáci z dramatického kroužku s p. uč. Kovaříkovou jim zahráli na školní zahradě v pergole pohádku "Mlýn na čerty". Jenom díky dětem se kašpárkovi podařilo osvobodit mlýn od čertů a mlynáře s Kalupinkou zbavit koktání. Nakonec si pro radost některé děti společně s účinkujícími zatancovali, že všechno dobře dopadlo. A čerti? Ti se vrátili zpět do pekla se slibem, že se již nikdy do mlýna nevrátí.
Pohádka byla povedená a děti moc šikovné.

JSch