Jdi na obsah Jdi na menu
 


Školní akce

Příspěvky

100 let ČSR

28. 10. 2018

Při oslavě tak významného výročí jakým je 100 let od založení republiky nemohla ani naše škola zůstat stranou. Již od září se většina žáků zúčastnila projektu, který jim měl poutavou formou tuto pro naši zemi tak zásadní událost přiblížit.

Výsledkem je řada nástěnek v hale školy zobrazujících období vzniku samostatného státu i období první republiky množstvím dobových materiálů a reálií zahrnujících například fotografie prezidenta Masaryka, fotografie společenských událostí, tehdejších automobilů, obrázky učitelských sborů, škol a mnoho dalšího.

Za zmínku stojí i originální prvorepublikové oblečení a řada běžných předmětů z domácnosti jako třeba žehlička a schránka na uchovávání kulatého chleba. Žáci také vytvořili z papíru pěkný model školní třídy tak, jak podle historických materiálů a jejich představ mohla v té době vypadat.

Příprava výstavy pod odborným dohledem několika učitelů tak byla pro žáky jistě daleko větším přínosem než klasické hodiny vlastivědy a dějepisu a nepochybně významně posílila historické vědomí a národní identitu u mladé generace, která mívá často právě v této oblasti značné mezery. (fotografie z výstavy jsou ve fotogalerii)

Mgr. Hana Suchá

1.jpg

 

projekt: Pomáháme, protože chceme

16. 10. 2018

Do projektu "Pomáháme, protože chceme - 72 hodin", jsme se zapojili velice rádi. Čím udělat radost a pomoci dobré věci? Máme rádi pohybové aktivity a rádi trávíme čas na hřišti. Doskočiště již delší dobu zarůstá trávou a plevelem. Tak pojďme na to. Máme na to prostor a chuť, odplevelíme, vyčistíme.
A co ty naše školní lavice, které občas ozdobíme nepěknými malůvkami. Osmirkujeme a budou zase jako nové.
Do projektu se zapojili žáci 7.A a 7.B v rámci pracovních činností. (fotografie jsou ve fotogalerii)

Mgr. Věra Burešová, Ph.D.

pisek.jpg

 

Přednáška plukovníka Mgr. Josefa Lottese

26. 9. 2018

Dnes se pro žáky 6. - 9. ročníku v kině Ševětín konala přednáška na téma šikana, kyberšikana a kriminalita mladistvých. Přednášejícím byl plukovník Mgr. Josef LOTTES z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Plukovník Lottes je policistou již od roku 1973 a celý svůj život zasvětil boji proti zločinu. Dvacet pět let pracoval na oddělení vražd a během jeho působení na uvedeném oddělní se útvar dostal ke světové špičce z pohledu objasněnosti násilné trestné činnosti. Podílel se na vyšetřování řady známých zločinů jako například případ Spartakiádního vraha, Orlické vraždy, Vinohradský řezník apod. Je to vynikající policista, stratég, psycholog a hlavně obrovský profesionál.

Tento špičkový elitní policista byl uveden v roce 2016 do policejní síně slávy za svůj celoživotní boj proti zločinu. Zajímavostí je i to, že pracuje jako odborný poradce při natáčení seriálů TV Prima Temný kraj a VIP vraždy.

Celá jeho přednáška, která byla zaměřena na kriminalitu a zejména kyberšikanu mladistvých, byla doplněna zajímavými příběhy z praxe.

 

Program POZNÁVÁME EVROPSKOU UNII - pro 4. ročník

26. 9. 2018

Eurocentrum České Budějovice nabízí v průběhu celého školního roku bezplatné přednášky o Evropské unii pro žáky základních a studenty středních škol Jihočeského kraje. Této nabídky jsme využili pro žáky 4. ročníku a vybrali jsme program s názvem: Poznáváme Evropskou unii.

a.jpeg

b.jpeg

 

Tvoření ve 4.B

25. 9. 2018

musle.jpeg

obr.jpg

 

Exkurze do Vídně dne 18.9. 2018

24. 9. 2018

pohledy-na-viden.jpgDne 18.9. 2018 jsme se vydali na exkurzi do Vídně, kterou jsme tentokrát zaměřili přírodopisně a výtvarně. Zúčastnili se žáci – zájemci ze 6.- 9. tříd. Starala se o nás paní prvůdkyně, která nám zpříjemňovala velkou část naší dlouhé cesty poutavým povídáním o Rakousku, Vídni i o místech, která jsme si přáli navštívit. První zastávka byla v samém centru Vídně, kde jsme vystoupili z autobusu a vydali se směrem na Mariahilfer Strasse. Zde se nachází Haus des Meeres (Dům moře), který byl vybudován v budově bývalé protiletadlové věže. Betonové budovy z 2.světové války měly být původně zbořeny, ale to se nepodařilo. Hledalo se další jejich využití a jedna z těchto věží se dočkala velkolepé proměny v obří rakouské akvárium. Mohli jsme tak vidět tropické ryby a živočichy, žraloky, piraně, korály, mušle, mořské želvy, mořské koníky, řasy, sasanky, různobarevné rybky, terária s jedovatými hady, ještěrkami a ještěry, sklípkany a dalšími druhy.

V pavilonu tropů nás nejvíce zaujaly volně pobíhající opičky a létající ptáci. Postupně jsme vystoupali až do 10. patra, v posledním 11. patře jsme se kochali nádhernými výhledy na Vídeň z prosklené střešní terasy.

V akváriu jsme strávili asi 2 hodiny a pak jsme popojeli naším autobusem k dalšímu cíli naší exkurze, k Muzeu Hundertwasser. Friedensreich Hundertwasser, vlastním jménem Friedrich Stowasser, rakouský mnohostranný umělec, architekt, grafik a malíř, žil ve 20.století. Miloval Vídeň a Nový Zéland, který se stal jeho druhým domovem. Jeho obrazy jsou svérázné, pestré, plné spirál a přírodních tvarů.

Prohlédli jsme si výstavu jeho obrazů a výtvarného umění. Hodně nás zaujaly makety jeho staveb. Z muzea jsme pokračovali prohlídkou jeho slavného bytového domu, koupili upomínkové předměty, nějaké občerstvení a rozjeli se zpět domů.

Z celého dne nás nejvíce zaujal svět přírody, ale líbila se nám i tvorba umělce Hundertwassera. Upoutala nás hlavně barevnost, pestrost, všude přítomný pohyb, způsob ztvárnění i kombinace materiálů.

Mgr. Hana Faloutová

 

Projekt "RECYKLOVÁNÍ" 2018

22. 6. 2018

V rámci projektu „Recyklovaní“, ve kterém je zapojena naše škola, jsme byli opět s žáky postaveni před nový úkol, který se jmenuje Objevte muzejní kousek, staňte se kurátorem sbírky. Zaměřili jsme se na domácí pomocníky, malé i velké, kteří jsou nedílnou součástí našich domácností. Více nás tentokrát zajímala historie – vznik, vývoj a podoba jednotlivých spotřebičů v minulosti. Vžili jsme se do role kurátorů sbírek technického muzea. Navrhli jsme výstavu, která ukazuje na šikovnost předků, kteří dokázali vymyslet a vytvořit přístroje, jež dodnes překvapují vzhledem, řemeslným zpracováním a technickými detaily. Výstavu, která ukazuje modely spotřebičů s jejich popisem, budeme pro veřejnost prezentovat na školní akademii, která se koná dne 26.6.2018. Tvůrci byli žáci pátých ročníků. Děti úkol bavil a přinesl jim poznání, že vše staré a nepotřebné nemusí nutně skončit na skládce. Na výběru a hledání starých spotřebičů s dětmi pracovali i jejich rodiče a prarodiče.

Mgr. Věra Burešová, Ph.D.

recyklo1.jpgrecyklo2.jpg

 

Poznávací zájezd: Krakow a koncentrační tábor Auschwitz, 2018

21. 6. 2018

kr.jpgVe dnech 19. - 20.6 jsme se zúčastnili poznávacího zájezdu do polského Krakowa, koncentračního tábora Auschwitz a solných dolů Vělička. Naši cestu jsme začali v solných dolech Vělička, kde jsme pod povrchem země viděli krásné výtvory ze soli a dozvěděli jsme se mnoho zajímavého o historii těchto dolů.  V Krakowě jsme navštívili významné památky, které zahrnovaly i univerzitu, na které studovala Marie Curie Sklodowská. Druhý den po přespání v hostelu, který byl nad očekávání příjemně zařízen, jsme se vypravili pár kilometrů za město Krakow do tábora Auschwitz a Birkenau. Návštěva tohoto smutného místa byla poučná a my si teď můžeme představit hrůzy, které museli lidé za 2. světové války prožívat. Celé dva dny nás provázel velice příjemný průvodce Robert, který nám zlepšil celý výlet svými bohatými znalostmi a historkami z míst, po kterých jsme se pohybovali. Celý zájezd nám zpříjemňovalo i počasí, bylo slunečno a teplo. Na zpáteční cestu jsme do autobusu nastupovali plni dojmů. Nakonec bychom ještě chtěli poděkovat celé posádce autobusu, průvodcům a také učitelkám, kteří tento zájezd zprostředkovali a obohatili nás novými znalostmi a zážitky.

žáci 9.tř.

 

"Mlýn na čerty" divadlo pro děti z Mš, 2018

15. 6. 2018

Naši školu navštívila dne 14. června velmi milá návštěva. Zavítaly k nám děti z mateřské školy. Žáci z dramatického kroužku s p. uč. Kovaříkovou jim zahráli na školní zahradě v pergole pohádku "Mlýn na čerty". Jenom díky dětem se kašpárkovi podařilo osvobodit mlýn od čertů a mlynáře s Kalupinkou zbavit koktání. Nakonec si pro radost některé děti společně s účinkujícími zatancovali, že všechno dobře dopadlo. A čerti? Ti se vrátili zpět do pekla se slibem, že se již nikdy do mlýna nevrátí.
Pohádka byla povedená a děti moc šikovné.

JSch

 

školní výlet 3.A a 3.B - 2018

14. 6. 2018

skritek.jpgDne 5.6.2018 jsme jeli na školní výlet. Jeli jsme do Chlumečku u Křemže, kde jsme se dozvěděli o vlně, jak se vlna čistí a jak se stříhají ovečky, kdy se stříhají. Nejprve jsme šli s paní do lesa po stopách skřítků. Pak jsme došli na lesní mýtinu a tam byla skřítkovská vesnice. Viděli jsme domečky a také jsme si nějaké mohli postavit. Naposledy jsme si šli vyrobit žábu z vlny. Potom jsme se rozloučili a odjeli jsme zpět do školy. Výlet byl velice krásný a pěkný. výkresy žáků 3.A, co napsali žáci 3.B

žák 3.A