Jdi na obsah Jdi na menu
 


Školní akce

Příspěvky

4.B v Písecké Sladovně

23. 4. 2018

18. 4. 2018 jsme jeli na výlet do Písecké Sladovny. Užili jsme si dva zábavné i naučné programy. První se nazýval Hnízdo ilustrace, kde jsme si mohli napsat i svůj vlastní příběh. Druhý program se týkal mravenců. Po úvodu do jejich života jsme se na chvíli mravenci stali a pořádně jsme si to užili. Měli jsme i vlastní velké mraveniště.

Na ploše téměř 500 metrů čtverečních nás čekalo dobrodružství v podobě rozsáhlého dřevěného mraveniště, ve kterém jsme zažili a vyzkoušeli život mravenců ve vlastním prostředí. Mezi aktivitami bylo přenášení vajec, setkání s královnou, prolézání tunelů či sjíždění skluzavek, děti samy přidaly ruku k dílu a mraveniště vlastními silami dobudovaly. Areál Mraveniště je vytvořen z přírodních materiálů, které tvůrci získali z recyklovaných dřevěných palet. Tématem výstavy je vztah k přírodě: děti si lépe představí jak skutečné mraveniště funguje, navíc ve formě hry a zábavy.

Projekt Mraveniště vytvořil Vladimír Větrovský z organizace Hřiště pod květinou, které v České republice instaluje originální a tématická dětská hřiště. Expozici doplňuje multimediální obsah autora Matyáše Trnky, vnuka slavného ilustrátora Jiřího Trnky. Každý návštěvník Mraveniště od přítomných lektorů obdrží vlastní mravenčí tykadla a další výbavu, nutnou k převtělení se do kůže skutečného mravence.

Bc. Marcela Benešová

pisek.jpg

 

3.A a 3.B v planetáriu

10. 4. 2018

Dne 4.4.2018 jsme jeli se školou do Planetária v Českých Budějovicích. Tam nám paní průvodkyně vyprávěla o vesmíru, proč se mění den a noc a proč se střídá roční období. Mě se nejvíce líbilo, když jsme všichni šli do kopule. Tam byl velký dalekohled a otevřená střecha, kterou jsme se mohli dívat ven na sluníčko, které bylo schované za mraky. Moc mě překvapilo, když se kopule začala točit a my viděli do všech stran. Pak nám paní učitelka dovolila koupit si nějaký suvenýr. Než jsme se vrátili do autobusu, tak jsme snědli svačinu. Výlet byl poučný a moc nás všechny bavil.  práce žáků 3.A a práce žáků 3.B, výkresy

žákyně 3.A

 

4.A a 4.B v hopsáriu v Českých Budějovicích

22. 2. 2018

Ve středu 7.2. 2018 jsme jeli se třídou 4.B do Hopsária. Ráno na nás čekal před školou autobus. Miluji cesty autobusem, protože si můžeme povídat s kamarády. Jely jsme dvě třídy. Když jsme vkročili dovnitř, všichni jsme ucítili ten pocit napětí, radosti i zvědavosti. Ještě před tím, než jsme se vrhli na spoustu atrakcí, jsme se učili dopravní výchovu. Ta byla také moc fajn. Nejvíc mě však bavila atrakce "žralok". V Hopsáriu jsme si to moc a moc užili. Byl to prima den.

žákyně 4.A

 

Cesta kolem světa - Cassiopeia, 5.A a 5.B

12. 2. 2018

Žáci pátých tříd se ocitli na cestě kolem světa ve stejnojmenném programu výchovně vzdělávacího centra, které na objednání přijelo i k nám do školy. Žáci poznávali život na různých kontinentech (přírodu, živočichy, zvyky, jídlo... atd.). Zkusili si např. indiánský tanec, jíst sušené ovoce hůlkami a pod.

Mgr. Lenka Kovaříková

 

Techmania Plzeň 2018

7. 2. 2018

Dne 7. února jely šesté třídy a někteří žáci ze sedmých a pátých tříd do Plzně na Techmanii. Na začátku jsme se zúčastnili programu o kapalném dusíku. Dozvěděli jsme se, že kapalný dusík je se svojí teplotou -196 °C ideálním médiem k provádění řady zajímavých experimentů. Pomocí něj je například možné proměnit zeleninu v kus ledu nebo zmrazit balónek tak, že bude křehký jako sklo. Odvážní účastníci show si mohou vyzkoušet kapalný dusík doslova na vlastní kůži. Všechny tyto pokusy završil mohutný výbuch PET lahve.
Mimo jiné si děti zařádily v expozici Mathatlon. Spojení matematiky se sportem, které expozice mathatlon nabízí je ideální cestou k opakování základních matematických operací a principů. Případně může sloužit i jako přiblížení a zasvěcení do matematiky v praxi. V neposlední řadě si žáci mohou zasoutěžit formou dvanáctiboje a projevit tak míru své sportovní zručnosti v kombinaci se schopností řešit základní matematické problémy.
Někteří žáci navštívili i expozici Vesmír. V této expozici sedmadvacet interaktivních exponátů srozumitelnou formou představuje řadu fyzikálních a astrofyzikálních jevů a fenoménů. Na 920 m2  jsou prezentována témata, jako je hmotnost/tíha na planetách, sluneční soustava, Keplerovy zákony, tornáda, vulkanická činnost, fáze Měsíce, složení Země či složení Slunce.

JSch

 

Vánoční besídky 2017

22. 12. 2017

Žáci si dnes připravili vánoční besídky, kde ochutnali cukroví, zazpívali vánoční písně, rozdali si dárky, vyzkoušeli některé vánoční zvyky a společně se těšili na blížící se Vánoce...

img_6088.jpg

 

exkurze: Linec 24.10. 2017

25. 10. 2017

19-vstup-do-infocentra.jpg24.10. 2017 jsme se vydali na exkurzi do rakouského Lince. Cestou jsme udělali půlhodinovou přestávku, abychom si odpočinuli po delším sezení v autobuse. Zaujaly nás samoobslužné boxy. Největší úspěch měla pizza, kterou automat i ohřál. Potom jsme nasedli do autobusu. Do Lince zbývalo už jen pár kilometrů. Přijeli jsme před rozsáhlý areál železáren, koncern voestalpine Stahlwelt. Zaujala nás hned vstupní hala informačního centra. Nad našimi hlavami visely blýskavé koule, které připomínaly ocel. Materiál byl však plast, který je lehký. Počet koulí se nedal spočítat, ale je jich prý osmdesát. Poté jsme byli rozděleni do 3 skupin a ujali se nás průvodci. Další etapou prohlídky byla cesta firemním autobusem po areálu železáren. Zastavili jsme u vysoké pece, po 88 schodech jsme vystoupili na její vrchol, kde jsme na obrazovkách sledovali, co se děje uvnitř pece, odkud vytéká surové železo. Současně bylo vidět i do provozní haly, kde probíhal běžný pracovní den. Potom jsme přejeli do Muzea budoucnosti Ars Electronica Center. Prošli jsme několik laboratoří, nakonec nám promítli 3D film, ve kterém jsme navštívili starověký Řím i vzdálený vesmír.

Mgr. Hana Faloutová a Mgr. Daniela Klímová

 

Návštěva cizinců v Zš Ševětín

2. 10. 2017

Začátkem září přivítala naše škola zahraniční studenty zapojené do mezinárodního projektu EDISON. Šestice mladých lidí z Turecka, Jordánska, Číny, Ázerbájdžánu, Kyrgyzstánu a Gruzie strávila na naší škole celý týden. Stážisté se postupně vystřídali ve všech třídách a prostřednictvím prezentací se snažili přiblížit našim žákům atmosféru svých domovských zemí. Děti se mohly aktivně zapojit nejen formou diskuse, při které si otestovaly své znalosti angličtiny, ale vyzkoušely si i praktické ukázky her a tanců spojených se zvyky a tradicemi. Velký dík patří vybraným žákům 9. třídy, kteří celý týden pomáhali se zajištěním akce.

Mgr. Ivona Hercegová